fakultet ekonomije i turizma "dr. mijo mirković", pula
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Fakultet ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković"
Preradovićeva 1, 52100 PULA

Međunarodna ekonomija

Godina studija: III

Nastavnici

Nositelj kolegija: doc.dr.sc. Ines Kersan Škabić

Opis predmeta

Cilj predmeta je da studenti spoznaju: razloge koji dovode do vanjske trgovine, koristi od vanjske trgovine; razloge i učinke ograničenja vanjske trgovine, značaj vanjske trgovine u gospodarstvu zemlje i njezin utjecaj na makroekonomske indikatore, učinke i proces liberalizacije vanjske trgovine, važnost i funkcioniranje međunarodnih integracija, kretanje izvoza i uvoza roba, usluga i kapitala (bilanca plaćanja), formiranje i promjene deviznog tečaja, funkcioniranje međunarodnih financijskih institucija.

Sadržaj predmeta:

  1. Teorije vanjske trgovine: merkantilizam, teorija apsolutnih prednosti A. Smitha, teorija komparativnih prednosti D. Ricarda, Heckscher-Ohlinov model, recipročna potražnja, Kravisova teorija, Linderova teorija, teorija životnog ciklusa proizvoda, Porterova teorija konkurentskih prednosti.
  2. Vanjskotrgovačka politika: protekcionizam; pojam, vrste i ekonomski učinci uvođenja carina i količinskih ograničenja.
  3. Preferencijalni trgovački sporazumi.
  4. Europska unija.
  5. Bilanca plaćanja.
  6. Kretanje kapitala.
  7. Devizni tečaj.
  8. Uravnoteženje bilance plaćanja.
  9. Međunarodni monetarni sustav.
  10. Inozemno zaduživanje.

Literatura

Obvezna:

  1. Babić, A. i Babić. M. (2003): Međunarodna ekonomija; Mate d.o.o., Zagreb.

Izborna:

  1. Mikić, M. (1998): International Trade, Macmillan Press ltd., London
  2. Salvatore, D. (2001): International Economics, John Willey and Sons
  3. Sharma, S. (2002): Economics does matter: About Economics and Economists (Izabrani radovi), Mikrorad, Zagreb
  4. Baban, Lj. i Marijanović, G. (1998): Međunarodna ekonomija, Ekonomski fakultet Osijek, Osijek
  5. Trlin, V. (1999): Međunarodna ekonomija, Determinante, mehanizmi i politika, Ekonomski institut Zagreb i Sveučilište u Mostaru, Zagreb
  6. Časopisi: Ekonomski pregled, Ekonomska istraživanja, Ekonomist, itd.
  7. Internet adrese: http://www.imf.org; http://www.unctad.org; http://www.wto.org; http://www.wifo.ac.at; http://www.hgk.hr; http://www.mvp.hr; http://www.mei.hr; http://www.hnb.hr, itd.

Oblik nastave

  • Predavanja,
  • Seminari.

Način polaganja ispita

  • Pismeni ispit
  • Usmeni ispit

 

Ispit se sastoji od dva dijela: pismenog i usmenog. Studentima se omogućava da pismeni dio polažu u dva dijela kroz Test I na kraju zimskog semestra i Test II na kraju ljetnog semestra. Pozitivna ocjena na oba testa oslobađa studenta polaganja pismenog dijela ispita i on pristupa samo usmenom dijelu ispita u redovnim ispitnim rokovima. Studenti čiji testovi nisu pozitivno ocijenjeni i koji nisu pristupili testovima pristupit  će cjelokupnom pismenom i usmenom ispit.
Pismeni ispit sastoji se od dva dijela. Student mora prikupiti 50% bodova iz prvog i 50% bodova iz drugog dijela da bi pismeni dio bio pozitivno ocijenjen. Prvi dio sastoji se od 5 zadataka koji donose po 5 bodova: student treba objasniti i grafički prikazati situacije i promjene koje se traže. Drugi dio pismenog ispita sastoji se od 5 pitanja gdje su ponuđeni odgovori. Svaki točno odabrani odgovor donosi 2 boda, a netočni odnosi 1 bod. Dakle, za pozitivnu ocjenu potrebno je minimalno prikupiti 12,5 bodova iz prve grupe zadataka i 5 boda iz druge grupe zadataka. Maksimalan broj bodova na pismenom dijelu je 35.
Preduvjet za pristupanje ispitu: izrađen i prezentiran seminarski rad te predane tematske zadaće.

Ispitni rokovi.