Međunarodna ekonomija
Godina studija: III
Nastavnici
Nositelj kolegija: doc.dr.sc. Ines Kersan Škabić
Opis predmeta
Cilj predmeta je da studenti spoznaju: razloge koji dovode do vanjske trgovine, koristi od vanjske trgovine; razloge i učinke ograničenja vanjske trgovine, značaj vanjske trgovine u gospodarstvu zemlje i njezin utjecaj na makroekonomske indikatore, učinke i proces liberalizacije vanjske trgovine, važnost i funkcioniranje međunarodnih integracija, kretanje izvoza i uvoza roba, usluga i kapitala (bilanca plaćanja), formiranje i promjene deviznog tečaja, funkcioniranje međunarodnih financijskih institucija.
Sadržaj predmeta:
- Teorije vanjske trgovine: merkantilizam, teorija apsolutnih prednosti A. Smitha, teorija komparativnih prednosti D. Ricarda, Heckscher-Ohlinov model, recipročna potražnja, Kravisova teorija, Linderova teorija, teorija životnog ciklusa proizvoda, Porterova teorija konkurentskih prednosti.
- Vanjskotrgovačka politika: protekcionizam; pojam, vrste i ekonomski učinci uvođenja carina i količinskih ograničenja.
- Preferencijalni trgovački sporazumi.
- Europska unija.
- Bilanca plaćanja.
- Kretanje kapitala.
- Devizni tečaj.
- Uravnoteženje bilance plaćanja.
- Međunarodni monetarni sustav.
- Inozemno zaduživanje.
Literatura
Obvezna:
- Babić, A. i Babić. M. (2003): Međunarodna ekonomija; Mate d.o.o., Zagreb.
Izborna:
- Mikić, M. (1998): International Trade, Macmillan Press ltd., London
- Salvatore, D. (2001): International Economics, John Willey and Sons
- Sharma, S. (2002): Economics does matter: About Economics and Economists (Izabrani radovi), Mikrorad, Zagreb
- Baban, Lj. i Marijanović, G. (1998): Međunarodna ekonomija, Ekonomski fakultet Osijek, Osijek
- Trlin, V. (1999): Međunarodna ekonomija, Determinante, mehanizmi i politika, Ekonomski institut Zagreb i Sveučilište u Mostaru, Zagreb
- Časopisi: Ekonomski pregled, Ekonomska istraživanja, Ekonomist, itd.
- Internet adrese: http://www.imf.org; http://www.unctad.org; http://www.wto.org; http://www.wifo.ac.at; http://www.hgk.hr; http://www.mvp.hr; http://www.mei.hr; http://www.hnb.hr, itd.
Oblik nastave
- Predavanja,
- Seminari.
Način polaganja ispita
- Pismeni ispit
- Usmeni ispit
Ispit se sastoji od dva dijela: pismenog i usmenog. Studentima se omogućava da pismeni dio polažu u dva dijela kroz Test I na kraju zimskog semestra i Test II na kraju ljetnog semestra. Pozitivna ocjena na oba testa oslobađa studenta polaganja pismenog dijela ispita i on pristupa samo usmenom dijelu ispita u redovnim ispitnim rokovima. Studenti čiji testovi nisu pozitivno ocijenjeni i koji nisu pristupili testovima pristupit će cjelokupnom pismenom i usmenom ispit.
Pismeni ispit sastoji se od dva dijela. Student mora prikupiti 50% bodova iz prvog i 50% bodova iz drugog dijela da bi pismeni dio bio pozitivno ocijenjen. Prvi dio sastoji se od 5 zadataka koji donose po 5 bodova: student treba objasniti i grafički prikazati situacije i promjene koje se traže. Drugi dio pismenog ispita sastoji se od 5 pitanja gdje su ponuđeni odgovori. Svaki točno odabrani odgovor donosi 2 boda, a netočni odnosi 1 bod. Dakle, za pozitivnu ocjenu potrebno je minimalno prikupiti 12,5 bodova iz prve grupe zadataka i 5 boda iz druge grupe zadataka. Maksimalan broj bodova na pismenom dijelu je 35.
Preduvjet za pristupanje ispitu: izrađen i prezentiran seminarski rad te predane tematske zadaće.
Ispitni rokovi.